Einstein’ın Sevr Antlaşması’ndan Beter Evlilik Sözleşmesine Ait Tuhaf Şartlar - Olaybende

Einstein’ın Sevr Antlaşması’ndan Beter Evlilik Sözleşmesine Ait Tuhaf Şartlar

Zekası ve bilim alanlarındaki çalışmalarıyla tüm dünyaya ilham kaynağı olan Albert Einstein’ın özel hayatı da bir hayli çarpıcıydı. Einstein her ne kadar zekadan ölecek olsa da onun da aynı birçok insan gibi duygusal anlamda sıkıntıları bulunuyordu. Buna rağmen 1914’de bitmek üzere olan evliliğini kurtarmak isteyen Einstein’ın evlilik sözleşmesindeki maddeler, ‘aga yapmasan daha iyiydi’ denecek türden…

Einstein’ın on bir yıllık eşi Mileva Marić’le evliliği neredeyse bitme noktasına gelmişti. Evliliğini kurtarmak adına o da bir sözleşme hazırlama kararı aldı.

Karısının sorumlu olacağı konular;

1. Einstein’ın giysilerinin ve çamaşırlarınının düzenli olması.

2. Yatak odasıyla çalışma odasının tertipli tutulması, özellikle de çalışma masasını kendisinden başka kimsenin kullanmaması.

3. Üç öğün yemeğini odasında düzenli bir şekilde yiyebilmesi…

4. Toplumsal sebepler kaçınılmaz bir şekilde gerektirmediği takdirde karısıyla tüm kişisel ilişkisinin kesilmesini isteyen Einstein’ın kuralları gittikçe katılaşıyor.

5. Einstein ayrıca karısının kendisiyle oturmamasını da şart koşuyor.

6. Onu bırakın, anlaşma gereği birlikte seyahate çıkmaları bile yasak…

7. Daha samimi yakınlıklara geçtiğimizde Einstein karısından fiziksel yakınlıktan kaçınmasını ve bundan sitem etmemesini de şart koşuyor.

8. Bu kadar mı? Derseniz daha bitmedi. Einstein kendisi istediğinde karısının bir anda konuşmayı bırakmasını da istiyor.

9. Ayrıca şartlarda “İstediğim anda yatak odam ya da çalışma odamdan şikâyet etmeden ayrılacaksın.” maddesi de bulunuyor.

10. Ve son olarak karısından çocuklarının önünde kendisini aşağılamamasını da şart koşuyor.

Tüm bu Sevr Antlaşması tadında maddelere rağmen Maric aşkına yenik düşüp anlaşmayı kabul ediyor. Fakat daha sonra dayanamayıp çocuklarını alarak Zurich’e gidiyor. Eh bilimde kazanan Einstein aşkta kaybediyor. Zaten bu maddelere bakılırsa pek de umurunda değilmiş gibi…

Kaynak: https://canyayinlari.com/Blog/Uzun-Uzun/einstein-in-evlilik-sozlesmesi