Einstein’ın Dil Çıkardığı Meşhur Fotoğrafının Hikayesi

Kimilerine göre bir dahi, kimlerine göre ise bir deli. Otistik Spektrum hastası dahi Einstein’ı en çok izafiyet teorisi ile tanıyoruz. Ama biz bu yazıda Einstein’ın bilimsel çalışmalarından değil, onun muzip yönünden bahsedeceğiz. Çocukken zeka geriliği olduğu sanılıp kimsenin ilgilenmediği Einstein, yalnız kalıp bu yalnızlığını da merakıyla gidermiş. Bu merakı da onun o hala çocuksu kalan yanını hep canlı tutmuş. İşte bu fotoğraf da Einstein’ın o hiç büyümeyen meraklı beyninin bir yansıması.

Bilimle ilgilenin ya da ilgilenmeyin bu fotoğrafa daha önce mutlaka rastlamışsınızdır. Fotoğrafın hikayesini Great News Photos and the Stories Behind Them (Önemli Haber Fotoğrafları ve Arkalarındaki Hikayeler) kitabının yazarı John Saber, detaylarıyla yazmış.

14 Mart 1951 gecesi, 72. doğum gününü kutlamak için Einstein, arkadaşları ve bir grup bilim insanı ile Princeton Club’da buluşur. Ünlü bilim insanının doğum günü partisi basının da ilgisini çeker tabi. Gecenin sonunda Einstein yorulmuş olmasına rağmen basın mensuplarını kırmak istemez ve poz vermeye devam eder.

Bu fotoğrafı ise haber kameramanı Art Sasse son anda, Einstein artık arkadaşlarıyla birlikte binadan ayrılıp eve gitmek için arabaya bindikleri sırada çeker. Eintein’ın muzipliği tam da bu sırada tutar.

Fotoğrafı çeken şanslı haberci Art Sasse: “Einstein arkasını döndü ve dilini dışarı doğru çıkarttı, ve ben de fotoğrafını çektim.’’

Einstein da fotoğrafı çok beğenir ve basılı halinden 9 tane de kendisine ister ve tebrik kartlarını bu fotoğrafıyla süsler.