Dünya’nın En Mutsuz Ülkesi: Burundi

Burundi, Afrika’da Burkina Faso’nun hemen yanında bulunan küçük bir ülke. Yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Ülkede ortalama yaşam süresi 50 yıldır. 2016’da yapılan araştırmaya göre Dünya çapında ki en mutsuz ülke olarak biliniyorlar. Karşınızda Burundi.

10 milyon nüfusa sahip olan Burundi’de insanların ortalama yaşam süresi 50 yıl.2016’da yapılan bir araştırmada dünyanın en mutsuz ülkesi Burun’di olarak kabul edilmiştir.Ortalama milli gelir Türk parasıyla 878 liradır.Yani aylık gelirleri 75 tl civarındadır.Fakat devlet başkanı yıllık 47.300 dolar maaş almaktadır.Aylık geliri 18 bin liraya tekabül etmektedir.

Dünyanın en fakir ülkesi olan Burundi Afrika’nın doğusunda yer alır.Terör ve iç savaş ülke içinde yaşayanlar için büyük tehdit oluşturmaktadır.Bu karışıklık,Huti ve Tutsi adlı iki kabile arasındaki husumetten kaynaklanır.Başkanlık sisteminden memnun kalmayan insanların protestosu sert bir şekilde bastırılmış ve 300 bin insan hayatını kaybetmiştir.İnsan hakları savunucuları,Burundi devletini soykırımla suçlamıştır.Burundi dünyanın en tehlikeli ikinci ülkesi olarak kabul edilir.

Burundi’ye yolculuk yapmak isterseniz,bu konuda birçok uyarı ile karşılaşabilirsiniz.Bu uyarılar ülkenin ne kadar tehlikeli olduğuna dair uyarılardır. 2015 yılından beri ülkeye turist gelmemiştir.O yüzden ülke hakkında bilgilendirici kaynak bulunmamaktadır. Burundi’yi ziyaret etmek isterseniz uçak biletini ülkenin başkenti yerine,sınır ülkesi olan Ruani’ye almanız daha iyi olacaktır.Oradan Burundi’ye geçmek daha mantıklı görünüyor.Çünkü başkentte sürekli bir çatışma hakimdir ve can güvenliği yoktur.

Ülkede çok fazla yakıt olmadığından sokaklardaki araç sayısı oldukça azdır.İnsanlar mutlu gözükse de çok zor şartlar altında yaşamaktadır.İnsanların sokakta çıplak ayakla gezmesi çok normal karşılanır.Hatta kimileri pet şişeleri ayakkabı olarak kullanmaktadır.Her 5 çocuktan 1’ daha beş yaşına gelmeden çeşitli hastalıklar sebebiyle ölmektedir.Bu ölümlerin büyük bölümü,doğumlar hijyenik bir ortamda gerçekleşmediği için yaşanır.1 doktora 35 bin hasta düşmektedir.İnsanlar hastaneye gidemediği için Hristiyan din adamlarının düzenlediği ayinlerle şifa bulmaya çalışır.

Burundi’de eğitim de oldukça kısıtlıdır.Erkek çocuklar okutulur.Fakat kız çocukları ev işlerini yapmaları için okutulmaz.Baba öldüğünde miras evin en büyük oğluna kalır.Burundi’de çok eşlilik oldukça yaygındır.Ülkede yetiştirilen tarım ürünleri,direkt olarak üreticiden tüketiciye aracısız şekilde satılır.Çünkü bun ürünleri işleyecek bir sanayi bulunmamaktadır.Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar da canlı olarak satılır.Yani canınız et çektiğinde kasaba gidip et satın alma şansınız yoktur.Direk hayvanın kendisini satın alırsınız.

Et tüketimi oldukça düşüktür.Daha çok karbonhidrat içerikli besinler tüketilmektedir.Bunun sonucunda yeterli protein alamayan insanlarda,Kwashiorkor sendromu oluşur.Bu yüzden çocukların vücudunda çok fazla su tüketmelerinden kaynaklı ödemler oluşur.Karınları şişiktir.Fakat bu çok yemek yediklerinden değil,dengesiz beslenmelerinden kaynaklanır.Ülkede fakirlik o kadar ileri boyutlara ulaşmıştır ki,ölen insanların etlerini yiyenlerin olduğu söylenmektedir.Geceleri sokakta dolaşmak hiç güvenli değildir.Çünkü gasp,hırsızlık ve kaçırılma gibi suçlar oldukça fazladır.


1 thought on “Dünya’nın En Mutsuz Ülkesi: Burundi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir