Dünyanın En İlginç Hapishaneleri

Hapishane denilince akla bir çoğumuza filmlerden-dizilerden izledikleri kadarıyla 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyler canlanıyor. Fakat sizin için hazırladığımız bu listedeki hapishaneler sizi şaşırtacak cinsten.

Sark Hapishanesi

1856’da kurulan Sark Hapishanesi, dünyanın en küçük hapishanesidir. Aynı anda sadece iki hükümlünün sığabildiği hapishane genellikle bir akşamlık mahkumiyetlerde kullanılıyor. Bir nevi nezarethane denilebilir. Ama sonuç olarak bu da bir hapishane 🙂

Maksimum Güvenlikli Federal Askeri Cezaevi (Terre Haute)

1940 yılında açılmış olan Indiana’daki Federal askeri cezaevi minimum adette güvenlik görevlisi çalıştırmasına rağmen maksimum güvenlikli bir hapishanedir. Bir mahkumun buradan kaçması neredeyse imkansızdır. Hapishanedeki elektronik kamera sistemi 360 derce kayıt almaktadır ve her köşede bulunmaktadır. Bu kamera kayıtları Gözetim odasından her saniye canlı olarak takip edilmektedir. Kamera sisteminin dışında hapishanenin hemen her köşesine yerleştirilmiş hareket sensörleri de bulunmaktadır. Bunların haricinde suçluların yüzlerinin hepsinin taranıp tanımlandığı bir yüz tanıma sistemi de mevcuttur. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de her mahkumun hücresinde biometrik kilit bulunmaktadır. Federal Askeri Cezaevi dünyanın en yüksek teknolojili hapishanesi olarak bilinmektedir.

La Sante, Paris, Fransa

Mahkumların haricinde, bu hapishane lağım farelerine ve bitlere de ev sahipliği yapmakta. Aşırı derecede kalabalık olmasıyla birlikte, buradaki gardiyanlar şimdiye kadar bilinen en acımasız gardiyanlardan. Koşulları o kadar kötü ki, 2002’de 73 mahkum atık su kanalından pis su içerek intihar etmiş.

Gidani Hapishanesi, Tiflis, Gürcistan

Kötü şöhretini 2012’de ortaya çıkaran bir video ile herkes sahit oldu. Videoda gardiyanlar mahkumlara karşı işkence uygulayıp, cinsel istismarda bulunuyorlardı. 2005 tarihinde bir gardiyan her şeyi itiraf edip, bu hapishanede buna benzer binlerce olay olduğunu ve şahitlik ettiğini dile getirmiştir.

Bastoy Hapishanesi- Norveç ve dünyanın en lüks hapishanesi

Hapishane demeye bin şahit isteyen cezaevi, Norveç’te bir adanın tamamından oluşuyor ve 115 mahkûma ev sahipliği yapıyor. Minimum güvenliğe sahip olan Bastoy, dünyanın ilk ekolojik cezaevi olarak biliniyor. Adada görevli sadece 5 gardiyan bulunuyor. Mahkûmların tek sorumluluğuysa 08.30-15.30 saatleri arasında adadaki çiftlikte veya marangozhanede çalışmak.

Ünlü mafya babası Al Capone’un cezasını çektiği hücre

Ünlü mafya babası Al Capone’un cezasını çektiği hücre ise bildiklerimize, gördüklerimize hiç benzemiyor. Tavandan ışık alan kemerli odanın zemininde karmaşık desenli bir halı, berjer koltuk, duvara asılmış bir tablo, odayı aydınlatan iki abajur ve ahşap çalışma masası bulunuyor. Bu haliyle bir hücreden çok herhangi bir evdeki yatak odasını andırıyor.

Aranjuez Hapishanesi- İspanya

Burada 36 adet ailelere özel hücre inşa edilmiş halde. Bildiğiniz hücrelerden çok farklı değil mi? Çocukları 3 yaşına gelene kadar anne ve babalar onların büyümesine bu hücrelerde eşlik edebiliyorlar. Bu yaştan sonrasında ise çocukların gelişimini akrabalar veya sosyal hizmet kurumları ele alıyor.

**bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir