Dünyanın En Büyük Depremleri

Geçmişten günümüze insanlık tarihinin yaşadığı en büyük depremleri ve bu depremlerin hani ülke ve şehirlerde yaşandığını bu listede derledik.

Deprem bölgesi olan Türkiye, geçmişte yaşadığı depremlerle çok fazla can ve mal kaybının yaşandığı ülkelerden birisi. Ülkemizin şu anda olası bir depreme ne kadar hazır olduğu ve insanların deprem konusunda ne kadar bilinçli olduğu tartışılır bir konu. Peki, dünyada ve ülkemizde sonuçlarını hiç unutamayacağımız hangi depremler oldu?

Şili 1960

Dünyanın en şiddetli depremlerine aday gösterebileceğimiz 9.5 büyüklüğündeki Şili Depremi sonrası 3000 kişinin hayatını kaybetti ve Şili’de 550 milyon dolarlık hasar meydana geldi. Depremin etkisiyle oluşan tsunami Japonya, Hawai ve Filipinler’e kadar ulaşmıştır. Aynı zamadan deprem, Puyehue Yanardağı’nı da aktif hale getirmiştir. 

Alaska 1964

Tam üç dakika boyunca süren deprem, 9.2 büyüklüğündeydi. Sadece 128 kişinin ölümüyle sonuçlanan deprem sadece Alaska’yı değil Kanada’yı da etkilemiştir.

Endonezya 2004

9.1 büyüklüğünde oluşan deprem ve ardından gelen tsunami 230 bin kişinin ölmüyle sonuçlandı. Asya’nın kuzeyi ve Afrika’nın doğusunda etkili olan deprem sonucunda, 1.7 milyon insan evsiz kalmıştır.

Japonya 2011

Yakın dönemin en şiddetli depremlerinden birisi olan Japonya depremi, 9.0 şiddetinde meydana geldi. Tüm dünyanın endişeyle izlediği deprem sonrasında Fukuşima Nükleer Elektrik Santrali’nde kazalar meydana geldi. Yaklaşık 16 bin insanın hayatını kaybettiği depremin etkisiyle oluşan dalgalar Hawai’ye kadar ulaştı.

Rusya 1952

Rusya’da 1952 yılında 9.0 büyüklüğünde meydana gelen depremde ölen yada yaralanın olmadı fakat deprem sonucunda oluşan dev deprem dalgalarından Hawai etkilendi.

Çin 1976

Çin’in Tangshan kentinde 7.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem, 240 bin insanın ölümüye sonuçlandı. Yolların ve hastanelerin zarar görmesiyle depremzedelere çok zor koşullarda yardım edildi.

Gölcük 1999

Gölcük merkezli 7.5 şiddetindeki deprem tüm Marmara Bölgesi’nde hissedildi. 14 bin 480 kişinin ölmüyle sonuçlanan Gölcük Depremi, son yüzyılın en büyük depremlerinden birisidir.

Şili 2010

Şili’de gerçekleşen 8.8 büyüklüğündeki depremde 521 kişi hayatını kaybetti. 30 milyon dolarlık maddi hasarın oluştuğu deprem sonrasında tsunami oluşmuştur.

Hindistan 1993

Hindistan’da 6.4 büyüklüğünde yaşanan depremde yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti

Erzincan 1939

Erzincan’nda 7.2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, 32 bin 962 hayatını kaybetti. 116 bin 720 binanın yıkılmasıyla sonuçlanan deprem, Türkiye’de gerçekleşen depremler arasında en ciddi olanlar arasında yer almaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir