Dünyanın En Büyük Budist Yerleşim Yeri: Larung Gar

Larung Gar veya Larung Vadisi, Çin’in Sichuan bölgesinde yer alan Sertar şehrine ait otonom bir yerleşim birimi. Ancak öyle bildiğiniz yerleşim birimleriyle pek alakası yok, Larung Gar dünyanın en büyük dini enstitüsünü içinde barındıran bir yapı. Nüfusu 40 bin olan bu yerde yaşayanların büyük bir çoğunluğunu Budist rahip, rahibe ve öğrenciler oluşturuyor.

 

Larung Gar, Çin’in Sichuan bölgesinde kurulu otonom bir merkez. İlk olarak 1980 yılında Budist Rahip Khenpo Jigme Phuntsok tarafından kurulmuş. Khenpo Jigme Phuntsok son derece karizmatik ve popüler bir usta. 1980 yılında kurulmasının ardından, 1987’de 10. Dalaylama Panchen bu enstitüyü kutsuyor. Ve enstitüye bugünkü adını veriyor: Serta Larung Gar Ngarig Nangten Lobling.

Ancak bu büyüme Tibetlilere karşı bir asimilasyon yürüten Çin Hükümetini hiç memnun etmiyor. Ve 2001 yılından itibaren büyük bir baskı başlıyor. Bir enstitü, manastır olmanın ötesinde, Larung Gar köklerini 14. yüzyıl geleneklerinden alan bir bir dini kamp yeri esasen. Bilge Budist rahiplerin öğrenci yetiştirdiği bir yer. 2016 yılında Çin hükümeti sağlık, güvenlik, vb. hususları gerekçe göstererek burayı yıkacağını açıkladı.

Nüfusunu en fazla 3.500 rahibe ve 1.500 rahip olarak sınırlamayı düşünüyorlar. Lamalar, Khenpo Sodargye ve Khenpo Tsultrim Lodrö Rinpoche kendisiyle birlikte olanları bu karara karşı çıkmaya davet etti. Çin hükümeti ısrarla bunun bir yıkım, sindirme, baskı olmadığını savunuyor. Sadece Rahip ve rahibelerin kişisel güvenliklerinin ve haklarının sağlanmasına yönelik bir girişim olduğunu belirtiyorlar. Larung Gar’da yaşayanlar, hükümet bizi bu kadar düşünüyorsa bölgenin altyapısını düzenlesinler diyor.

Hükümetin buranın nüfusunu 5.000 ile sınırlamak istediği düşüncesindeler. Madem bir yerin güvenli, temiz, sağlıklı olması için nüfusunun az olması gerekiyor bunu neden Çin’in çok daha kalabalık olan başka diğer şehirleri için de düşünmüyorlar? diye soruyorlar. Neler olacağını zaman gösterecek


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir