Dünyadaki 14 Ülke Ve Haftalık Çalışma Saatleri (Türkiye’de İşçiler Avrupa’daki İşçilerden Ne Kadar Çok Çalışıyor?)

1. Türkiye

Türkiye’de bir kişinin iş kanununa göre haftalık mesaisi en fazla 45 saat olarak belirleniyor. Üst sınır işçinin kendi iradesi dahilinde olsa dahi yılda 270 saatten fazla mesai yapamaması, günde ise 11 saat üstü çalıştırılamaması olarak geçiyor. Mesai 45 saati geçtiğinde ise işçiye ek ücret ödenmesi gerekiyor. Ancak ne yazık ki Türkiye’de çalışma saati ortalama olarak 47 saat. Türkiye’de işsizlik oranı ise Ağustos 2019 rakamlarına göre yüzde 14.2 seviyesinde.

2. Meksika

Meksika’da bir işçinin haftalık çalışma süresi ortalama 45 saat. Ülkedeki son verilere göre ise işsizlik oranı yüzde 3.7 civarında.

3. İsrail

İsrail’de haftalık çalışam süresi 40 saat civarında. Çalışanların yüzde 15’i çok uzun saatler çalışıyor. Ülkedeki işsizlik oranı ise yaklaşık yüzde 10.

4. Avusturya

Avustralya’da haftalık mesai saati 31 olarak belirlendi. Yüksek bir yaşam standartına sahip Avusturya’da işsizlik oranı yüzde 5 civarında. Çalışanlara verilen yıllık izin ise 25 gün. Bunun yanı sıra 13 gün ise resmi tatil bulunuyor.

5. İtalya

Eşsiz mimarisi ve sanat eserleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İtalya’da haftalık çalışma süresi ortalama 37 saat. Günlük çalışma saati ise 9 saat. Ancak çalışanların günde 3 saatlik “siesta” hakkı bulunuyor.

6. Amerika Birleşik Devletleri

ABD, ücretli ebeveyn izni politikası olmayan tek OECD ülkesi. Bunun yanı sıra ülkede zorunlu hastalık izni politikası veya çalışanların haftada çalışabilecekleri maksimum saat sınırlaması da bulunmuyor. ABD’de ortalama çalışma süresi ise haftalık 34 saat civarı. İşsizlik oranı 3.2. ABD’de yalnızca 8 gün resmi tatil var. Özel sektör çalışanlarının bu tatillerden yararlanması ise işveren insiyatifinde. Çalışanların yıllık izin hakkı ise çalışma sürelerine göre 10-20 gün arasında değişiyor. Yani aslında ABD’de durum Türkiye’den çok farklı değil.

7. Rusya

Rusya ise haftada 4 gün çalışma sistemine geçmeyi planlayan ülkeler arasında. Yeni sistem denendiği takdirde çalışanlar haftanın 4 günü çalışıp 3 gün izin yapacak. Ülkede günde 9 saatten fazla çalışanların oranı yalnızca yüzde 0.2 civarında. Öte yandan Rusya’da işsizlik de düşük. 15-64 yaş arası insanların yüzde yetmişi istihdam ediliyor.

8. Tayland

Asya ülkelerinin çoğunda haftalık mesai saati için belirlenmiş bir sınır bulunmuyor. Bu nedenle çoğu Asya ülkesinde haftalık çalışma süresi 60 saatin üzerinde. Tayland’da da maksimum yasal çalışma saati haftalık olarak 84 saat.

9. Hollanda

Hollanda pek çok açıdan yaşam standartlarının yüksek olduğu ülkelerden biri. Hollanda’da haftalık mesai saati ise 27.56. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 4 iken, bir çalışanın saatlik ücreti ise ortalama 10 dolar. Yıllık tatilin çalışan için 20 gün olduğu ülkede resmi tatil ise 11 gün.

10. İsviçre

İsviçre pek çok kişinin yaşamak için adeta can attığı ülkelerden biri. Refah düzeyinin yüksek olduğunu bildiğimiz bu ülkede haftalık çalışma süresi yalnızca 30 saat. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 4.9 civarında. Çalışanların yıllık izni 20 gün, resmi tatiller ise devlete bağlı olarak 7 ile 15 gün arasında değişiklik gösteriyor.

11. Finlandiya

Finlandiya’da ortalama mesai saati 35-40 saat aralığında. Refah seviyesi yüksek olan Finlandiya’da çalışma şartları da oldukça iyi durumda. Ülkedeki işsizlik ekim 2019 verilerine göre yüzde 6.7.

12. İngiltere

İngiltere’de refah düzeyi yüksek olan ülkelerden biri. İngiltere’de haftalık mesai süresi 36 saat civarında. Ancak çalışma saatleri pek çok kişi için esnek. İnsanlar yarı zamanlı ya da home office şeklinde çalışabiliyor.

13. Norveç

Norveç, kişi başına düşen en yüksek 4. gelire sahip. Ülkede haftalık ortalama çalışma saati 27.29. İşsizlik oranı ise yüzde 3.8. Norveç’te belirlenen bir asgari ücret olmamakla birlikte çalışanlar yıllık 21 gün izin kullanabiliyor.

14. Belçika

Belçika’da haftalık çalışma saati 29.73. Ülkede asgari ücretle çalışan bir işçi ise saatte 10.1 dolar kazanıyor. Çalışanların yıllık izni 24 gün. Resmi tatiller ise 10 gün.

Kaynak: https://www.thebalancecareers.com/best-paid-popular-hourly-jobs-2059653

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir