Dinozorlardan Bile Eski Bir Hayvan: At Nalı Yengeci

Birçoğumuz en eski hayvan denilince ilk olarak kafamızda dinozorları canlandırırız. Peki bunun öncesinin de var olabileceğini hiç düşündünüz mü?

At nalı yengeci, dinozorlardan bile önce dünyada var olan bir hayvan türü. Bilim insanları bu yengecin dünyada 500 milyon yıla yakındır var olduğuna inanıyor. Yani bu canlılar paleozoik çağ adı verilen zamanlarda ortaya çıkmış. Bu nedenle kendilerinden bu çağda ‘yaşayan fosil’ olarak bahsediliyor.

Dinozorlar da dahil olmak üzere gezegenimizdeki en eski tür olarak kabul edilen at nalı yengeçlerine ‘yengeç’ denilse de görünüş olarak kene, akrep ve örümceklere daha çok benziyorlar.

Medikal araştırmalarda en çok kullanılan canlılardan olan at nalı yengeçlerinin bir özelliği -belki de en dikkat çeken özelliği ise kanlarının mavi renkte olması. Bilim insanları tarafından deneylerde ve ilaç yapımında kullanılan at nalı yengecinin kanından alınan proteinle antibiyotik bile yapılabiliyor. Kanlarının litresi ise 15 bin dolara (80 bin tl) satılıyor.

Sığ suları olan kirli denizler ve okyanuslarda yaşayan bu nadide canlıların ilginç özelliklerinden bir diğeri ise o küçük vücutlarında tam tamına on göze sahip olmaları. Ayrıca bu canlılar yemek yemeden bir yıl boyunca yaşamlarını sürdürebiliyor.

At nalı yengeçleriyle Atlas Okyanusu’nun Amerika kıyılarında ve Hint Okyasunu’nun Japonya kıyılarında karşılaşmanız pekala mümkün.

**bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir