Dehşet Veren Fotoğraf: Yılan Balığı Kendisini Yutan Kuşun Boğazını Parçaladı

Yılan balığının kendisini avlayan balıkçılın midesini gökyüzünde yararak dışarı çıktığı çarpıcı anlar kameralara yansıdı.

ABD’nin Delaware eyaletindeki bir kıyı bölgesinde yaşanan ilginç olay, 58 yaşındaki mühendis Sam Davis tarafından görüntülendi.

Hayvanlara yaklaşık 70 ila 90 metre uzaklıkta duran Davis, uzun mesafeli çekimler için taşıdığı telefoto lens sayesinde net görüntüler yakalayabildi. Davis olayı gördüğü anda ilk başta bir yılan ya da yılan balığının balıkçılın boynunu ısırdığını zannetti. Fakat eve dönüp görüntüleri yakından incelediğindeyse yılan balığının balıkçılın midesini parçalayarak çıktığını fark etti.

Davis “Yılan balığını görebiliyordum, gözleri fark ediliyordu” dedi. Avustralya Ulusal Balık Koleksiyonu’ndan (CSIRO) balıkbilimci John Pogonoski fotoğrafların “muazzam bir görüntüyü” yakaladığını belirterek şunları söyledi: Benim bildiğim kadarıyla kuş türlerinde bu ya çok ender yaşanan ya da çok nadir görüntülenen bir olay. Pogonoski ve meslektaşı diğer bilim insanları, Memoirs of the Queensland Museum adlı bilimsel dergide yılan balıkları üzerine 27 Mayıs’ta yayımlanan bir makale kaleme aldı.

Makalede yılan balıklarının kendilerini avlayan balıkların midelerini kafalarını ya da kuyruklarını kullanıp yararak nasıl çıktığı incelendi.

“Fakat yılan balıkları çok uzağa kaçamıyor” diyen Pogonoski, şöyle konuştu:

Yılan balıkları kendilerini avlayan hayvanların sindirim sisteminden kaçmayı başarsa bile avcının kas bağlarına ya da yüzme kesesine takılıp dışarı çıkamayabilir.

Pogonoski, fotoğrafta görüntülenen balıkçılın akıbetine ilişkin tahminde de bulundu: Büyük ihtimalle balıkçıl sağ kurtulmuştur. Durumu çok da kötü görünmüyordu. Fakat her şey yarasının ne kadar iyi iyileştiği ve enfeksiyon kapıp kapmadığına bağlı. Balıkbilimci, yılan balığınınsa “ancak suya ya da suya yakın bir bölgeye düşmesi durumunda kurtulabileceğini” söyledi.

kaynak: Independent Türkçe, Live Science

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir