Çok Nadir Görülen 8 Korkunç Hastalık

Dünya’da on binlerce hastalık bulunmakta, yıllar geçtikçe bu hastalıkların bazılarına çözüm bulunurken, aynı zaman da yeni yeni pek çok hastalıkta ortaya çıkmakta. İşte bu hastalıklardan en nadir görülen 8 korkunç hastalığı sizler için derledik. Hazırlarken en çok zorlandığımız içeriklerden biri oldu, dünya üzerinde ki tüm hastalara acil şifalar dileriz.

1 – Nörofibromatozis

Nörofibromatozis vücudun çeşitli kısımlarında tümör gelişmesine zemin hazırlayabilen bunun yanı sıra kemik ve ciltte bozulmalara yol açabilen bir hastalıktır. Hastalık 2 türde gözükmektedir. İlkinde hastanın vücudunda kahverengi lekeler ortaya çıkarken ikincisinde ise hastanın tüm vücudunda tümörler ortaya çıkmaktadır. 

2- Noma – Diş Hastalığı

Ağız bölgesinde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Çok ender bir hastalık olmasına rağmen genellikle beslenme bozukluğu çeken çocuklarda görülür. Çeşitli mikropların yanak bölgesinde bir araya gelmesi sonucu bu hastalık oluşur. Çok kısa sürede bütün çeneye yayılabilir.Ağızda ki et ve deri dokusunu yapısını eriterek yanaklara doğru ilerler. Kısa sürede müdahale edilmezse ölümcül olabilir. 

3- Polimelia

Bu hastalıkdan muzdarip kişiler fazladan kol yada bacakla doğarlar. 1 Milyon kişide bir görülen bu hastalığın günümüzde tedavisi bulunmakta. Gelişmiş tıp yöntemleri ile istenmeyen kol yada bacak ameliyatla vücuttan alınabilmekte

4- Boynuz Hastalığı

Dünya üzerinde bir kaç kişide görülen bu hastalık doktorlar tarafından tam olarak açıklanamamakta. Vücudun diğer bölgelerine nazaran daha fazla güneş gören yüz bölgesinde sivilceye benzer bir oluşum halinde başlamakta. Daha sonra boynuza benzeyen bir kaç santimetrelik kahverengi kemiksi bir oluşum çıkmakta. Genelde yaşlı insanlarda görülen bu hastalığın herhangi bir ölümcül sonucu bulunmamaktadır, fakat bu hastalığın bir çaresi bulunmamaktadır, boynuz kesildiği takdir de tekrar uzayıp eski haline gelmektedir.

5- Hipertrikoz –  Kurt Adam Sendromu

Kılların vücudun tüm bölgelerinde çoğalması ve kalınlaşması sonucu oluşan bir hastalıktır. Genetik bozukluklar sonucu oluşan bu hastalığın temelinde yatan sebep bilinsede tam anlamıyla nedeni açıklamamaktadır. Dünya’da 50 kadar kişide görülmekte olup herhangi bir ölümcül sonucu bulunmamaktadır, ancak bu hastalıktan müzdarip kişiler toplum tarafından dışlanıp psikolojik sorunlar yaşamaktadır.

6- Progeria – Yaşlı Çocuk Hastalığı

Çocukların bu hastalık nedeni ile fiziksel gelişimleri ilerlememekte. Hatta daha çocukken derileri buruşmakta ve yaşlanmaktalar. Bütün bir ömrünü küçük bir çocuk gibi geçiren bu insanların zeka ve beyin gelişimleri normal insanlarla aynı. Normal insanlardan farklı olarak cinsel herhangi bir gelişme bulunmamaktadır. 8 milyonda 1 görülen bu hastalığın nedeni bilinmemekle beraber tedavisi de bulunmamaktadır.

7- Fil Hastalığı

Bu hastalıkta insanın ellerinde ve ayaklarında devasa büyümeler gözlemlenir. İplikli solucanların neden olduğu, daha çok tropikal bölgelerde görülen bir hastalıktır. Sivrisineklerin taşıdığı larvalar insan vücuduna yerleşir. Bu larvalar lenf sistemine ilerleyip orada solucana dönüşür. Uzun bir tedavi sonucu vücutta bulunan solucanların öldürülmesi ile hastalık tedavi edilebilir.

8- Proteus Sendromu

Vücudun herhangi bir bölümünün diğer uzuvlara oranlara daha çok büyümesi hastalığıdır. Genlerin ani değişimi sonucu ortaya çıktığı, doğuştan olabildiği gibi sonradan da meydana gelebilen bir hastalıktır. Kimi vakalarda eller büyürken kiminde ayaklar kiminde ise yüz orantısız şekilde büyüyebilmektedir. Hastalığın tedavisi ise ne yazık ki bulunmamaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir