Coca-Cola Sayesinde Küçük Kasabadan 67 Tane Milyoner Çıkmasını Sağlayan Bankacının Müthiş Hikayesi | Olaybende Coca-Cola Sayesinde Küçük Kasabadan 67 Tane Milyoner Çıkmasını Sağlayan Bankacının Müthiş Hikayesi | Olaybende

Coca-Cola Sayesinde Küçük Kasabadan 67 Tane Milyoner Çıkmasını Sağlayan Bankacının Müthiş Hikayesi

Bazı insanlar için her kriz bir fırsattır fakat bazı büyük krizler var ki, günümüzde bile hala o günler anıldıkça insanın tüyleri diken diken olur. Bu hikayemizde ise Amerika’daki 7000 nüfusluk Quincy kasabasının Büyük Buhran’da bile yara almadan kurtulmasını sağlayan Pat Munroe adlı bankacının ilginç ve bir o kadar da ilham verici hikayesini anlatacağız. Hem de bunu sadece ve sadece Coca Cola sayesinde olduğunu göreceksiniz.

1929’da patlak veren Büyük Buhran, tarihin en büyük ekonomik kriziydi. Kuzey Amerika ve Avrupa’yı vurmuş olsa da, bütün dünyayı etkisi altına alan berbat günlerdi.

Amerikanlar yoksulluktan ve işsizlikten o kadar muzdaripti ki, bazı insanlar çocuklarını bile açlıktan ölmesinler diye satacak hale gelmişlerdi…

1920 ve 1930ların ortasında, Büyük Buhran’ın ayak sesi artık tüm Amerika’da duyuluyordu. Florida’nın küçük bir kasabası olan Quincy’de yaşayan Pat Munroe de ekonomik krizin geleceğini biliyordu.

Pat Munroe güvenilir bir insandı ve aynı zamanda bankacıydı. Tüm dahi ekonomistler gibi onun da basit ama görülmesi çok zor olan bir şey dikkatini çekmişti.

İnsanlar cebindeki en küçük parasıyla Coca Cola alıyorlardı. Yani cebinde olan en küçük para birimi ile yapacakları en akıllıca iş bir kola içmekti.

Bunu fark eden Pat Munroe, o zamanlar çok ucuz olan Coca Cola hisselerini almaya başladı. Sadece kendisi de değil tüm kasabaya bu hisseleri almaları yönünde telkinde bulunuyor ve halk da ona itibar ediyordu.

Büyük Buhran patlak verdiğinde, Quincy kasabası gelirinin neredeyse tamamını tarımdan kazanıyordu ama mallarını satacakları bir piyasa yoktu. Onun yerine tüm halk bu hisselerle ayakta durmayı başardı

Piyasa durgunlaşmaya devam ederken bile halkı Coca Cola hissesi almaya devam etmesi yönünde ısrarını sürdürüyordu.

Büyük Buhran sona ererken ise bu küçük 7000 kişilik kasabada 67 adet “Coca Cola milyoneri” servetlerinin tadını çıkarmaya başlamıştı bile.

Coca Cola’nın değerini o zamandan hesap eden Pat Monroe, şu an dünyanın en zengin kasabasında minnetle anılıyor. Unutmayın, en değersiz gördüğünüz şey bile, gün gelir elde edemeyeceğiniz kadar ulaşılmaz olabilir.

Kaynak: https://storia.me/tr/sadece-coca-cola-sayesinde-kucuk-kasabadan-67-milyoner-cikmasini-saglayan-bankacinin-muthis-hikayesi-1jtu/s


Bir Cevap Yazın