Bildiğiniz Adalara Benzemeyen 10 Garip Ada | Olaybende Bildiğiniz Adalara Benzemeyen 10 Garip Ada | Olaybende

Bildiğiniz Adalara Benzemeyen 10 Garip Ada

Ada dediğimizde genellikle akla güzel bir tropik ada gelir. Bununla birlikte, bazı adalar bu klişeden çok farklı bir şekilde ayrılmayı hak ediyorlar.

1. Goqui Adası

Goqui Adası, doğayı hep huzur içinde bırakırsak ne olacağının mükemmel bir örneği . Balıkçılar anakaraya taşındıktan sonra bu balıkçı köyü terk edildi ve o zamandan bu yana doğa ana burayı devraldı ve bütün sokakları ve evleri yumuşak yeşil bir örtüyle kapladı.

2. Mauritius adasındaki “Sualtı Şelalesi” illüzyonu

Mauritius Adası  sadece bir tropik cennet olmanın dışında, eşsiz doğal kaynakları inanılmaz bir yanılsama yaratmıştır. Yukarıdan bakıldığında, kum ve silt yataklarının akışı “su altı şelalesi” izlenimi verir.

3. Yılan Adası

Yılan adası bu takma adı bir sebepten aldı. Dünyadaki en zehirli yılanlardan biri olan Golden Lancehead’in evi oldu. Bazı uzmanlar orada yaşayan yaklaşık 4000 yılan olduğunu tahmin ediyorlar, bu da her metrekarede bir yılan anlamına geliyor . Burası, Brezilya hükümetinin tüm ziyaretçileri yasakladığı bir bölge.

4. Clipperton Adası

Clipperton adası , Pasifik Okyanusu’nda bulunan sadece 6 km kare olan küçük bir mercan adasıdır . Herhangi bir anakaradan binlerce kilometre uzaktadır ve 1900’lerin başında  madencilik için kullanıldı. 1910 civarında bir deniz feneri inşa edildi ve adada aileler ve çocuklar da dahil olmak üzere yaklaşık 100 kişi yaşamaya başladı. Her 2 ayda bir gemi gıda ve diğer ihtiyaçları karşılayıyordu. 1914 yılında ise gemiler Meksika İç Savaşı nedeniyle gelmeyi bıraktı. Adadaki insanlar unutuldu, ama orman veya tarım arazisi olmayan bu küçük adada mahsur kaldılar. 1917’de ise 100 kişiden geriye kalan,  hepsi çok kötü bir  şekilde beslenen 3 kadın ve 8 çocuk kurtarıldı ve bir Amerikan gemisi tarafından tahliye edildi.

5. Ernst Thälmann Adası

Ernst Thälmann Adası Küba yakınlarındaki küçük bir adadır. 1972’de Küba lideri Fidel Castro, Doğu Alman lideri Erich Honecker’i ziyaret etti ve o sırada ada Ernst Thälmann onuruna Alman Demokratik Cumhuriyeti’ne verildi. Asıl önemli olan, Berlin Duvarı’nın yıkılması ve Batı ile Doğu Almanya’nın birleşmesi nedeniyle Ernst Thälmann Adası’nın yeni kurulan Almanya’nın  hiçbir belgesinde yer almamasıdır. Başka bir deyişle, teknik olarakbu küçük bir toprak parçası, Doğu Almanya’nın son ayakta kalan parçası.

6. Palmyra Adası

Palmyra adası bir mercan adasıdır ve Dünya üzerindeki en izole yerlerden biridir. Yoğun yağmur ormanları ile kaplı güzel lagünleri vardır ve en yüksek deniz yaşamı yoğunluğuna sahiptir. Bir cennet gibi görünüyor, ancak adanın etrafını saran pek çok batıl inanç var. Adaya yaklaşan gemilerde ve  ada çevresinde birkaç gizemli kaybolma oldu . Eğer onu ziyaret etmek istiyorsanız, özel izin almanız gerekiyor ve seyahat edenlerin sayısı çok sınırlı.

7. Fort Carroll

Hiç bir adaya sahip olmayı hayal ettiniz mi, hayal ederken de bunun sadece süper-varlıklı insanlar için mümkün olduğunu düşündünüz mü? Bazı adaların çok uygun fiyatlı olduğunu duymak bizi şaşırtabilir, ancak bazen kimse onları almak istemez. Örneğin , gülünç derecede ucuz olan Fort Carroll adası gibi .

Bu ada,bir kale olarak ABD Ordusu tarafından inşa edildi, ancak bir süredir özel mülkiyete ait. Sahibi bir otel, restoran ve bir kumarhane ile bir eğlence merkezine dönüştürmeyi planlamış, ancak bunun imkansız olduğu ortaya çıköış. Esasen yıllar boyunca ada kuş cenneti oldu ve herhangi bir bina planı yapılsa bile  kuşların rahatsız edilmemesini sağlamak zorunda kalacaktı. Yine de, bir adaya sahip olmak istiyorsanız , mevcut sahibi bir süredir satmaya çalıştığı için bir sorabilirsiniz .

8. Sokotra Adası

Sokotra adası başka bir gezegene ait gibi görünüyor , bazı insanlar bu adanın aslında Cennet Bahçesi olduğuna da  inanıyor . Çok uzun zamandan beri tecrit edilmiş durumda ve Dünya’da başka hiçbir yerde bulunamayan bazı bitkiler için bir ev haline gelmiş  Örneğin, bir ejderha kanı ağacı mükemmel yapılmış doğal bir şemsiyeye benziyor.

9. Diavik Elmas Madeni

Adanın tamamı aslında büyük bir elmas madeni . Kuzey Kanada’da bulunan Diavik Madeni, 15 yıl önce açıldı ve yaklaşık 20 tondan fazla elmas çıkarıldı.

 

 


Bir Cevap Yazın