Batı Afrika’da İslamı İlk Kabul Eden ve Erkeklerin Kadınlar İçin Süslendiği Dünyanın En Sıra Dışı Kabilesi: Wodaabe | Olaybende Batı Afrika’da İslamı İlk Kabul Eden ve Erkeklerin Kadınlar İçin Süslendiği Dünyanın En Sıra Dışı Kabilesi: Wodaabe | Olaybende

Batı Afrika’da İslamı İlk Kabul Eden ve Erkeklerin Kadınlar İçin Süslendiği Dünyanın En Sıra Dışı Kabilesi: Wodaabe

Güzelliğin kadın ve erkek için de çok önemli olduğu kabile günümüze dek pek çok geleneklerini koruyup sürdürmeyi başarmış. İstisnai durumlar dışında kadınların daha fazla süslenmeye ve giyim kuşama vakit ayırdıkları aşikar.Fakat bu kabilede alışılmışın dışına çıkılmış. İşte dünyanın en garip kabilelerinden olan Wodaabe kabilesi.

Sahra çölünde yer alan Wodaabe Kabilesi ortalama olarak 50 bin kişiden meydana geliyor. Kabile bunun yanında Batı Afrika’da İslam’ı kabul eden ilk topluluk olma özelliğini taşıyor. Her Eylül ayının sonunda güzellik yarışması yapılıyor.Guérewol Festival ismi verilen bu güzellik yarışmasının ötekilerden farkı ise erkeklerin saatlerce yapılmış makyaj ve özenle hazırlandıkları kıyafetlerle kadınların karşısına çıkması.Erkekler için çok önem arz eden bu yarışma için hazırlıklar bütün sene devam ediyor, giysileri özenle hazırlanıyor ve bütün bu hazırlıklar çok masraflı oluyor. Kabilenin erkekleri için bu yarışma çok önemli, bunun sebebi ise kabilenin kadınlarının yarışma esnasında kendine eş olarak bir erkek seçebilmesi.

Erkekler beğenilmek için yaklaşık 6 saat makyaj yapıyorlar. Kabileye göre erkeği güzel yapan şeyler, beyaz dişler, parlak gözler ve sivri bir burun. Yarışmadaki dans ve oynanan oyunlar ise gerçekten çok etkileyici güzellikte… Cinsel özgürlük barındıran kabile kadınlarının ilk evliliğine genelde aileler karar veriyor, bu sebeple ikinci evliliklerinde ve kendi seçtikleri eşle olduklarında buna “aşk evliliği” adını veriyorlar.

Kaynak: https://oldlaikdays.com/erkeklerin-kadinlar-icin-suslendigi-dunyanin-en-sira-disi-kabilesi-wodaabe/


Bir Cevap Yazın