Artık Var Olmayan 11 İlginç Meslek | Olaybende Artık Var Olmayan 11 İlginç Meslek | Olaybende

Artık Var Olmayan 11 İlginç Meslek

Değişen dünya, gelişen teknoloji, artan nüfus, yeni iş kollarının doğmasına neden olurken bazı meslekler de tarih oluyor. İşte artık var olmayan 11 ilginç meslek:

Bowling Lobutu Dikiciliği

Halen popüler olan bowling oyununun lobutları otomatik lobut dikicileri icat edilmeden önce genellikle çocuklar işçiler tarafından dikiliyordu.

Ayı oynatıcılığı

Yaşı yetenler bilirler, eskiden mahallelere belirli aralıklarla ayı oynatıcıları gelirdi. Ayı, def sesiyle oynar, başta çocuklar olmak üzere mahalle eşrafı da eğlenirdi.

İnsan Alarm Saati

Evet, yanlış okumadınız; ‘insan alarm saati’. İngiltere ve İrlanda’da bir dönem insanlar kendilerini belirli bir saate uyandırmak için birilerini işe alırdı. İşe alınan kişi müşterisinin kapısını ve penceresini sopa ya da çakıl taşıyla çalıp uyandırırdı. Fark edilmeyecek kadar küçük olan alarmlı saatin icadı bu mesleğin de bitmesine yol açtı.

Buz Kesici/Buzcu

Buzdolaplarının ve derin dondurucuların olmadığı dönemde donmuş göllerden ve dağlardan buz keserek şehirlere ve köylere getirilirdi. Bu meslek kazançlı olduğu kadar tehlikeli bir işti.

Santral Operatörlüğü

Eskiden biriyle telefonla görüşmek istediğinizde çağrınız bir merkezde çalışan kişilerce bağlanırdı. Telefonun icadıyla ortaya çıkan bu meslek dijitalleşmeyle ortadan kalktı.

Sıçan Yakalayıcılığı

Avrupa’da bir dönem enfeksiyon taşına sıçan popülasyonunun artması bu mesleği doğurdu. Sıçanlarla mücadele bu yöntemle başarılı oldu.

Bohçacılık

Rahmetli nenemin boynundaki altın zincirlerin müsebbibi olan bohçacılık da soyu tükenmiş olan mesleklerden biri. Bohçacılığı bitiren dükkanları da şu an avmler bitiriyor.

Nalbantlık

E-5’te santim santim ilerlerken yanmış lastik, egzos ve motor kokusunun güzelliği  atların nal sesine tercih edildi. Nalbantlık mesleği birileri tarafından ısrarla sürdürülmeye çalışılsa da zamana yenik düştü.

Fabrika İşçisi Eğlendiriciliği

İşçiler çalışırken bir lektör işçileri eğlendirmek için onlara kitap, dergi benzeri yayınlar okurdu. Bu meslek de zamanla yok oldu.

Sokak Lambası Değiştiriciliği

Elektrikten önce sokaklarda gaz lambası ya da mum kullanılırdı. Bunları değiştirmek ve yakmak görevi ‘Lamplighter’ olarak bilinen sokak lambası değiştiricilerine aitti.

Radar Dinleyiciliği

Modern radarların icadından önce düşman uçaklarını tespit etmek için askerler akustik ayna benzeri dinleme cihazları kullanırdı.

**bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir