Afganistan'ın Utanç Verici ve Korkunç "Geleneği" Bacha Bazi | Olaybende Afganistan'ın Utanç Verici ve Korkunç "Geleneği" Bacha Bazi | Olaybende

Afganistan’ın Utanç Verici ve Korkunç “Geleneği” Bacha Bazi

Afganistan 36 Milyon Nüfusa sahip ve nüfusunun bir çoğu müslüman olan resmi adı Afganistan İslam Cumhuriyeti olan bir ülkedir. Genelde patlayan bombalar ve terör ile ismini duyduğumuz bu ülkenin bir de korkunç bir geleneği var Bacha Bazi. Bacha Bazi kelimesi Farsça’da erkek çocuklarla oynamak anlamına gelmektedir.

Çok küçük yaştaki erkek çocukları ya ailelerinden isteniyor ya da sokaklardan toplanıyor. Kendilerine aylık bir maaş bağlanıyor, tüm giderleri karşılanıyor. Ailesine de bir miktar para veriliyor. Bunlar halledildikten sonra ise, sıra dans kısmına geliyor. Sadece erkeklerin yer alabildiği partilerde dans ettirilen çocuklar orada bulunan varlıklı kişilerden birine satılıyor.Aynı zaman da bu erkek çoçuklarına kadın kıyafeti giydirilip makyajlarda yapılıyor.

İyi dans edemeyen çocuklar ise diğer işlerde kullanılıyor. Diğer işler ne mi ? Cinsel istismarla aklınıza gelebilecek her türlü pislik. Dansı beğenilen çocuk satın alındığı adamla beraber gidiyor. Bu satın alma işlemini yapan adamın evli olup olmaması önemsiz. Evli olsa dahi eşinden herhangi bir izin alması gerekmiyor. Ama yine de bazı “modern” eşler bunu karılarına da danışıyor. Bu olduktan sonra adam sabah-akşam yanında bulunduruyor çocuğu. Varlıklı olanlar çocuğa dans, müzik ve başka sanatsal eğitimler aldırıyor.

Ülke çapında Bacha Bazi geleneği yasal değil ancak polislerin aldığı önlemler bu korkunç geleneği bitirmeye yetmiyor. Ülkenin kuzeyinden, güneyine hatta başkentine kadar neredeyse aynı oranda bu gelenek devam ediyor.


Bir Cevap Yazın