20 Bin Fareyle Tapınak Gezintisi | Olaybende 20 Bin Fareyle Tapınak Gezintisi | Olaybende

20 Bin Fareyle Tapınak Gezintisi

Karni Mata Hindu tapınağı, 1900’lerin başlarında Maharajah Ganga Singh tarafından, Karni Mata’ya saygı olarak inşa edilmiştir ve en ilgi çekici ve ürkütücü yanı 20.000’den fazla fareye barınak olmasıdır.

Hintliler Tapıyor, Yabancı Turistlerse Şaşkın

Bugün Hindistan’ın en büyük eyaleti olan Racastan’da Karni Mata Tapınağı her gün farelere tapmak için gelen Hintlilerle dolup taşıyor ve ziyaretçiler farelere süt, tahıl, Hindistan cevizi ve özel hazırlanmış tatlılar sunuluyor. Farelerin kemirdiği yiyeceklerin iyi şans getirdiğine inanan bazı insanların onlardan kalan artıkları yediği söyleniyor. Farklı inançları ve kültürüyle uluslararası bir turizm merkezi olan Hindistan’ın bu tapınağı, yabancı turistleri oldukça şaşırtıyor. Bir tapınağı neden farelere teslim ettiklerine anlam veremiyor ve gördükleri manzaralar karşısında şaşırıyorlar.

Peki Bu Tapınak Neden 20 Bin Fareye Teslim Edildi?

Olayla ilgili efsane şu şekilde: Bir kabile reisi olan Karni Mata, güç ve zafer tanrısı Durga’nın bir reenkarnasyonuydu. Bir gün Karni Mata’nın çocuğu öldü ve Karni Mata onu tekrar diriltmek istedi. Fakat ölüm tanrısı Yama, onu zaten bir fare olarak tekrar dirilttiğini ve bundan sonra dünyaya gelecek bütün yavrularının fare olacağını söyledi.

Kaynak: Vikilist


Bir Cevap Yazın