1971’de 3 Genç Tarafından Kurulan Starbucks Hakkında İlginç Bilgiler | Olaybende 1971’de 3 Genç Tarafından Kurulan Starbucks Hakkında İlginç Bilgiler | Olaybende

1971’de 3 Genç Tarafından Kurulan Starbucks Hakkında İlginç Bilgiler

Starbucks; pike place market, seattle’da 1971 yılında bir gazeteci, bir tarih öğretmeni ve bir edebiyat öğretmeni 3 genç tarafından kurulmuştur. Starbucks, adını moby dick romanındaki kaptan ahab’ın yardımcısı olan sağduyulu, yardımsever ve kahve düşkünü starbuck‘tan alır. Sağduyu ve yardımseverlik şirketin günümüzdeki politikasını da temsil etmekte.

Ambleminde bulunan kadın figürü “siren kızı”, güzel sesleri ile kaybolan denizcilere yol gösteren, bereket ve şans getirdiğine de inanılan bir mitolojik figürü temsil etmektedir. (bazı kaynaklarda siren kızının denizcileri kendine çekip yediği de mevcut) Şirket, bu amblemi ortalama 15 yılda bir günceller. Adında ve ambleminde denizcilik figürleri bulundurması, kurulduğu bölgede denizciliğin yaygın olması ve yerel halka olan saygılarındanmış.

Şirketin şu anki ortağı, ceo’su ve starbucks’a şu anki halini veren Howard Schultz, starbucks’ta çalışan olarak işe girmiştir. Almanya‘da mutfak gereçleri satan bir şirkette çalışan Schultz, Amerikalı Starbucks şirketinden sürekli büyük miktarlarda french press siparişi alınmasını üzerine meraklanır, şirketin Pike Place‘deki şubesini ziyaret eder, ambiyansa hayran kalsa da amerikalıların kahve demlerken kullandığı teknikleri çok ilkel bulur. Almanya‘daki işinden istifa eder, eşiyle birlikte Amerika‘ya göç eder, Starbucks‘ta çalışmaya başlar ve avrupa’daki demleme tekniklerini (özellikle italya’da gördüklerini) Amerika’da kullanmaya başlar.

Kahve kavrulurken standart olarak yaklaşık 9 dakika kavrulmaktadır. 9 dakikadan sonra kahve yetiştiği yerin karakteriyle şekillenen aromasını kaybetmeye başlar ve yanık bir tat oluşur. Fakat starbucks, çok büyük miktarlarda ve dünyanın her yerinden çekirdek alır. Dolayısıyla şirketin standart bir tat oluşturması gerektiği için starbucks, kahveyi ortalama 12 dakika kavurur.

Aslında starbucks’ta içtiğiniz ve damağınızın artık referans aldığı kahve, aromasını kaybetmiş yanık bir kahvedir. Kendi çekirdeğini günlük&haftalık kavuran kahvecilerden çekirdek almak daha iyidir.

Ayrıca her starbucks çalışanının günde 2 kez olmak koşuluyla müşterilerine kahve ikram etme hakkı vardır.

**bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir