Avrupa’nın Göbeğinde Hiçbir Kuralı Tanımayan, Otoritelerin Karışamadığı Bölge: ‘Christiania’, Bu Kasabada Özgürsünüz

Ütopya kelimesini çok sık duymuşsunuzdur. İşte Christiania kasabası tam anlamıyla bir ütopya. Bu kasabayı gördükten sonra ”Keşke orada yaşayabilsem” diyeceksiniz.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bulunan Özgür Kasaba Christiania’nın kendisine ait bir hükümeti ve özgün kuralları var.  Bu kasabanın hikayesi şöyle başlıyor. 1971 yılında terk edilmiş olan askeri kışlalara anarşistler, sanatçılar ve hippiler yerleşiyor. Tel örgüleri söküp terk edilmiş bölgeye yerleşen bu insanlar zamanla kendi dünyasını yaratıyor. Kendi evlerini inşa ediyor  otoriteyi ve kuralları tanımıyor. Christiania, insanların duvarların üzerine istedikleri boyamaları yaptığı, kendi evlerini kurduğu ve kendilerine ait kanunlarla yaşadığı özgür ruhlu bir kasaba. Daha öncesinde Danimarka hükümeti kasabayı kapatmayı ve yaşayanları bölgeden uzaklaştırmayı denese de halkın baskısı yüzünden geri adım atmışlar.

“Şu an Avrupa Birliği Topraklarından Ayrılıyorsunuz”

Vanity Fair’e konuşan Danimarkalı girişimci durumu şöyle özetliyor: “Kopenhag’ı bu kasaba olmadan hayal etmek oldukça zor. Bundan sonra da hiçbir hükümet bu kasabayı kapatamaz. Eğer böyle bir şeye kalkışırlarsa binlerce insan sokağa dökülerek bunu protesto edecektir.”

Hükümet ise daha önce denenen kapatma girişiminin halkın nasıl bir tepkide bulunacağını ölçmek adına yapılmış sosyal bir deney olduğunu belirtiyor.

Kasabaya girdiğinizde “Şuan Avrupa Birliği topraklarından ayrılıyorsunuz” yazan bir tabelayla karşılaşıyorsunuz. Kendilerini diğer devletlerden ayrı tutan Christiana’nın özgün bir bayrağı bile var. Hatta Løn adını verdikleri bir para birimine sahipler.

Christiania’nın vatandaşları vergi ödemek zorunda değiller, dar sokakları nedeniyle dışarıda araba kullanımı da yasak. Kokain, amfetamin gibi uyuşturucular ve silah barındırma kesinlikle yasak kılınmış, ancak esrar kullanımı burada serbest. Danimarka’da esrar kullanımı her ne kadar yasak da olsa kasabanın sakinleri bu yasağa uymuyor. Ürettikleri esrarı tüm dünyaya satan komün, yılda 185 milyon dolar gibi bir gelir elde ediyor.Burada yaşayan insanlar gündüz üretime katılıp akşam müzik eşliğinde hep beraber eğleniyorlar. Christiania’ya Dünyanın dört bir yanından müzisyenler ve sanatçılar geliyor. Bölgede sanat sevgisi oldukça üst seviyede, öyle ki hangi sokağa girerseniz girin mutlaka kulağınıza bir yerlerden enstrüman sesleri geliyor.

 

Kaynak: oldlaikdays.com