Pakistan’da Türk Dizileri Neden Bu Kadar Çok Seviliyor ?

Pakistan kardeş ülkelerimizden biri. Bazı noktalarda kültürlerimiz de benziyor. Bu sebeple yıllardır Türk dizilerinin en büyük hayranı da onlar oluyor.

Türk dizilerinin bağımlısı olduklarını yıllardır görüyoruz. Hatta bu sebeple özenip Türkçe öğrenmeye çalışanlar, fırsat bulursa Türkiye’yi ziyaret etmeye gelenler var.

Hele ki söz konusu tarih ise, çok daha büyük ilgi gösteriyorlar. Bazı dizilerin yeni bölümleri yayınlanır yayınlanmaz çevirisini yapıp yayınlayan internet siteleri bile var. Hatta öyle ki, ülkenin en çok izlenen kanallarından urdu1, günde 4 adet Türk dizisini dublajlı yayınlar olmuş.

Sırf dizileri güncel olarak takip edebilmek için Türkçe öğrenmek isteyenler kurslara akın etmiş. Diziler Urduca veya İngilizce olarak yayınlanıyor.

Hatta dizilerin yayınlanmaya başladığı 2013’ten 2018’e kadar geçen sürede artan sempatiyle, her sene gelen turist sayısının 4 katına çıktığı açıklanmıştı. Sadece İstanbul’a değil, dizilerin çekildiği birçok farklı şehre gitmek istiyorlar. Tabii ki bundan rahatsız olan Pakistanlılar da var. Türk erkeklerinin kadınlara dizilerde gösterdiği ilgiyi fazla bulanlar, kıyafetlerden ve alkolden hoşlanmayanlar, kültürlerinin dejenere edildiğini söyleyenler isyanda.

Pakistan’ın ünlü eğitimlerinden Navid Shahzad, bu konuda bir kitap bile yazdı. Türk dizilerini, ‘Türk televizyonu ve Müslüman kahramanın yükselişi’ olarak tanımlıyor. Kendince bazı sebepler de bulmuş.

1- Dizilerin Urduca dublajlı olarak yayınlanması,

2-Türk dizilerinin başrollerinde genç ve güzel kadınların, yakışıklı erkeklerle aşk yaşaması,

3- Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde kadın haklarına verilen önem,

4- Yüzde 98’i Müslüman olan Türkiye’de çekilen dizilerdeki modern hayat ve Batılılaşma, Pakistanlılar’a çok cazip geldi.

Bundan 2-3 yıl önce en çok Aşk-ı Memnu, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Kara Para Aşk, Muhteşem Yüzyıl, Adını Feriha Koydum, Elif ve İntikam gibi diziler izleniyordu. Son favorileri de Diriliş Ertuğrul. Türkiye’de biten dizi, orada birçok kişi için yeni başlıyor. Ramazan ayında Pakistan devlet televizyonunda yayınlanmaya başlayan dizinin Pakistan YouTube kanalı rekora koşuyor. 2.5 milyon takipçi sayısı ve rekor kıran izlenmeleriyle ülkeyi sallamış durumda.

Sadece 16 günde 100 milyondan fazla görüntüleme aldı. Kanalın adı “TRT Ertuğrul by PTV“.

Tabi bu ilgi bazı tartışmaları da beraberinde getirmiş

Türk dizilileri her yerde

kaynak:onedio.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir