Dünyaca Ünlü “Emporio Armani” Marka Tişört Giyen 2 Kişinin “Ermeni Propagandası” Yapmaktan Tutuklanma Hikayeleri

Zamanında jandarmanın Avşa Adası’nda Emporio Armani tişörtü giyen insanların Ermeni İmparatorluğu propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklandığı bazı kaynaklarda anlatılmış. Son yaşadığımız olayların devamında olayın gerçekliği kulağa daha doğru gibi geliyor.2011’de Agos’ta bu hikayeyi yazan Zakarya Mildanoğlu Radikal’in haberine göre tişört giydiği için 1988’de tutuklanan iki vatandaşı bulmuş ve hikayelerini dinlemiş.

Tarih 1988 aylardan yaz… Olay Avşa adasında geçiyormuş. Giragos olan ismi nüfus kayıtlarında Giregöz Merkezoğlu olan adam, eşi ve iki kızıyla sahile balık almaya iniyor.Bu sırada incik boncuk tezgahında duran bir adam gözlerini Giregöz’ün tişörtüne dikiyor ve ona “Sen Ermeni kralı mısın?” sorusunu yöneltiyor.Bunun sebebi ise Giregöz’ün tişörtünde ünlü moda markası Emporio Armani yazmasıymış.“Sen Ermeni İmparatorluğu propagandası mı yapıyorsun?” denilerek 20 kişilik bir linç ekibi olaydan habersiz adamın etrafına doluşacağı sırada adam kaçmaya başlıyor.

Karakola sığınan adam güvende olunca pansiyonuna gidiyor fakat bu kez jandarma yapılan şikayetleri olumlu bulup adamı öğle saatlerinde yeniden gözaltına alıyor.Sanığın savunması ise bu şekilde; “Ben İstanbul’da Topkapı’da dolaşırken bit pazarında tişört ve eşofman altını 20.000 lira ödeyerek aldım. Avşa adasına Zülfi Kanarya pansiyonuna geldim. Geleli de bir hafta olmuştu. Bir haftadır bunu giyiyordum, ancak dün Avşa’da boncuk vesair satan şahsın biri ‘bunu niye giyiyorsun’ dedi ve bizi karakola getirdiler, bugün de buraya getirdiler. Ben diğer şahısları tanımıyorum, kendileriyle hiçbir dostluğum yoktur, ayrıca bu şekilde propaganda yapmayı düşünmem. Ben devlete saygılıyım, suçsuzum.” Bu olayın dışında emekli bir albayın yeğeni de Armani şortuyla Ermeni propagandası yaptığı söylenince “Ben ülkücüyüm, böyle bir suçlamada bulunamazsınız” demiş.Üzerindeki tişörtün akıbeti bilinmeden gözaltına alınanlarda biri de Ülgen Çağdaş. O zamanlar 16 yaşında bir çocuk olan Çağdaş da jandarmanın yanlış anlamasına boyun eğiyor ve tişörtü annesinin aldığını belirtiyor.

Teknik olarak Ülgen Çağdaş suçu annesine atıyor. Tabii annesi ne kadar suçlu o da sizin kararınız.Kısaca anlatılanlara göre Ermeni propagandası yapmanın yasak olduğu yıllar İtalyan bir moda devinin ismi sırf benziyor diye birçok masum insan gözaltına alınmış.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/yazarlar/pinar-ogunc/sozde-armani-davasi-ne-kadar-geride-kaldi-1066564/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir