Doğaya Verdiğimiz Zararın En Üzücü Örneklerinden Biri: Hindistan’daki Mavi Köpekler

İnsanoğlu olarak o kadar bencil ve tüketmeye odaklıyız ki, bunu durdurmaya niyetli de gözükmüyoruz. Sadece göz doyumsuzluğu değil, kaybettiğimizde yerini başkasıyla dolduramayacağımız doğal kaynakları yitirmek, kirletmek en sonunda hepimizin sonu olacak. Bunun sinyallerini her gün alıyor olmamıza rağmen politikalarımızda ve davranışlarımızda bir değişiklik olmuyor maalesef. Bu sinyallerden biri de mavi görüntüsüyle herkesi şok eden Hindistan’daki köpeklerdi.

Hindistan’ın Kasadi nehri yakınlarında dolaşan sokak köpekleri arasında birkaçı renkleriyle dikkatleri üstlerine çekiyor.Köpeklerin maviye nasıl boyandığı konusunda araştırma yapan hayvansever kuruluşlar; serinlemek ve su içmek için girdikleri atık yuvası Kasadi Nehri’nin buna sebep olduğu konusunda eminler.Güvenli sınırın 13 kat üzerinde bir tehlike ile Mumbai’deki binlerce fabrikanın atığını barındıran nehrin zehir saçtığını ve bunun yasal olmadığını söyleyen hayvanseverler ayrıca denetim için de gerekli yerlere başvuruyor.

“Köpeklerin kürklerindeki beyaz yerlerin maviye dönmesi hepimizi şoke etti. Şimdiye kadar mavi renkli 5 köpek tespit ettik. Bunun üzerine kirlilik kontrol kurulu ile bu bölgedeki fabrikaları incelemeye almaları konusunda iletişime geçtik.” Mumbai Hayvan hakları savunucularından Arati Chauhan, mavi köpeklerin sadece bizim görebildiğimiz bir kısmı olduğunun da altını çiziyor. Bu fabrikaların atıklarından zehirlenen birçok kuş, sürüngen ve diğer birçok canlı türü olabilir.İçtikleri, yiyecek birkaç bir şey aradıkları, içine dalmak zorunda kaldıkları su nedeniyle tüyleri boyanan köpeklerin ne kadar tedirgin ve korkmuş oldukları ise gözlerinden anlaşılıyor.Hindistan basınında yer alan bir habere göre yerel yönetimin konuyla ilgilenerek suyun kalite kontrol denetimlerini yapacağı söylendi. Fakat şu anda bile sınırı 13 kat aşmışken nasıl bir sonuç bekleniyor harekete geçmek için, bilemiyoruz…

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/4248251/blue-dogs-india-mumbai/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir