Cüce Olarak Doğup Deve Dönüşen Adam

1899 yılında Avusturya-Macaristan’ın Graz şehrinde dünyaya gelen Adam Rainer isimli bu kişi adını dünya tarihine hem cüce hem de dev olarak yazdırmıştır.

Bir cüce olarak dünyaya gelen Rainer çocukluk ve ergenlik yıllarını bir cüce olarak geçirmiştir. 19 yaşına geldiğinde boyu 111.5 santim olarak ölçülmüştür. Rainer askere gitme vakti geldiğinde kısa boyu nedeniyle askere alınmamıştır. Rainer 20’li yaşlarına geldiğinde ise akromegali hastalığına yakalanır.

Bu hastalıktan kısaca bahsetmek gerekirse, büyüme hormonlarını etkileyen bir tümör ilk önce el ve ayakların büyümesine daha sonra alnın, çenenin, burnun büyümesine ve son olarak boyun uzamasına sebep oluyor. Aynı zamanda bu hastalık görme bozukluğu, kalın cilt, sesin kalınlaşması, yüksek tansiyon, eklem ve baş ağrılarına da sebebiyet veriyor

Boyu 2 Katını Geçti


Adam Rainer bu hastalık nedeniyle hızla boyu uzuyor. 111 santim bir boya sahip iken 33 yaşına geldiğinde boyu 128 santime kadar uzuyor. Fakat bu hastalık ve ani değişim Rainer’ın geri kalan hayatını yatalak geçirmesine sebebiyet veriyor.

Adam Rainer 4 Mart 1950 tarihinde 51 yaşında iken hayatını kaybettiğinde boyu tam 233 santimdi ve gençliğindeki boyunun iki katından daha uzundu. Rainer bir cüce olarak doğmasaydı veya daha uzun yaşasaydı eğer belki de dünyanın en uzun insanı olarak tarihe geçecekti.

Çünkü o zamanlarda bu hastalığa yapılabilecek pek bir şey yoktu ve Rainer devamlı uzamaya devam ediyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir