Bill Gates’in Hayatı Boyunca Unutamadığı 400 Milyar Dolarlık Hatası

Ne kadar başarılı olursanız olun, hatalar her zaman olacaktır. Dünyanın en başarılı iş insanlarından biri, dünyayı değiştiren teknoloji dahisi Bill Gates de hala unutamadığı hatalara sahip.

Geçtiğimiz günlerde Villiage Global isimli şirketin organize ettiği etkinliğe konuk olan Bill Gates, hala pişmanlık duyduğu bir konudan bahsetti.

iOS işletim sisteminin dışında en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android’in geliştirilmesini Google’a kaptırdığını söyleyen milyarder, Microsoft için Android’in biçilmiş kaftan olabileceğinin de altını çizdi.
Yaptığı hesaplamalara göre 400 milyar dolar kaybı var


Bill Gates ve Microsoft’ın kaçırdıkları başka bir tren ise Microsoft Phone konusunda. Dönemin CEO’su  Steve Ballmer, iPhone’un ilk duyurulduğu zaman üzerinde bir klavye bulunmadığı için, bu telefonun iş insanlarına hitap etmeyeceğini söylediğini belirtti.
Ballmer, 2007’de Steve Jobs’ın lansmanı üstüne: “Stratejimiz var. Olağanüstü Windows Mobile cihazlarımız bulunuyor” açıklamasında bulunmuştu.
Microsoft, iPhone’un tasarımındaki klavye eksikliğini fark ettiğinde Google’da çalışan Andy Rubins’in ekibi hızlı bir çalışmayla Android’i dokunmatik ekranlı telefonlara adapte olmuş bir işletim sistemine çevirdi. Böylelikle ilk hamle Google tarafından yapılmıştı.
En yüksek piyasa payına sahip Android (%85) işte böylece Microsoft’un ellerinden kayıp gitmiş oldu.
Eğer Microsoft bu fırsatları değerlendirebilseydi, muhtemelen teknoloji dünyası bambaşka bir yerde olurdu.

kaynak:https://ceotudent.com/bill-gatesin-en-buyuk-pismanligi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir