Avrupa’da Hangi Ülkeler Karantina ve Sokağa Çıkma Yasağı Uyguluyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüs salgınının yeni merkezinin Avrupa olduğunu açıklamasının ardından başta İtalyaFransa ve İspanya kısmi karantina uygularken, Avrupa Birliği (AB) üyesi birçok ülke de Kovid-19 ile ilgili geniş çaplı önlemler aldı.

Avrupa’daki ölümlerin yüzde 70’i İtalya’da gerçekleşirken bu ülkedeki ölü sayısı şu anda Çin’i geçmiş durumda. Geçtiğimiz çarşamba günü Belçika’nın hava ve kara yoluyla ülkeye giriş ve çıkışları askıya alması sonrası toplam 4 AB ülkesi kısmi karantinaya başlamış oldu. Şu ana kadar sokağa çıkma yasağı uygulayan ülkeler şöyle:

BELÇİKA

Belçika’da hükümetin aldığı kararla ülkede 5 Nisan’a kadar kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Vatandaşlar market alışverişi, işe gitme, fırın, eczane, sağlık kuruluşlarına gitme ya da ihtiyaç sahiplerini ziyaret gibi nedenlerle evlerinden dışarı çıkabilecek. Bunun yanında spor yapmak isteyenlerin de sokağa çıkmasına izin veriliyor.

FRANSA

Fransa’da da uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı Belçika’daki ile hemen hemen aynı. Fransa’da spor yapmak için sokağa çıkılabiliyor ancak tek başına yapmak koşuluyla.

Başbakan Edouard Philippe bunun yanında vatandaşların cenaze törenlerine katılmaması, arkadaş, akraba ve komşuların evinde de toplanmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Hükümet ayrıca evden uzak bir yere gitmek isteyenler için bir form taslağı hazırlayarak birçok internet sitesinde yayımladı. Yasağın ilk üç gününde polisin aldığı bazı sert önlemler tepki çekerken, gereksiz yere dışarı çıkanlara 135 euro para cezası uygulanacağı açıklandı.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner şimdiye kadar 4000’i aşkın kişiye gereksiz yere sokağa çıktığı gerekçesiyle ceza kesildiğini açıklarken, dışarıda yatan evsizler için de kişisel karantina merkezleri kuruldu. Fransa’da Mart ayı sonuna kadar 15 gün süreyle sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ancak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu süreyi ileriki tarihlerde daha da uzatmayı düşündüğü belirtildi.

Ülkeye yurt dışından girişler yasaklanırken sadece Fransa pasaportu olan vatandaşlara, sadece Fransa pasaportu olan vatandaşlara, 15 gün karantinada kalma koşuluyla yurda dönmesine izin veriliyor.

İTALYA

Koronavirüs sebepli ölümlerin dünyada en çok yaşandığı ülke olan İtalya, karantina ilan eden ilk Avrupa ülkesi oldu. İlk başlarda vakaların çok görüldüğü kuzeydeki Lombardiya bölgesinde alınan karantina kararı geçen hafta tüm ülkeye uygulanmaya başlamıştı.

Evlerinde kalan vatandaşlar market ya da eczanelere gidebiliyor ancak çok sıkı şartlar altında. Gereksiz sokaklara çıkmayı engellemek için birçok cadde ve sokakta polisler görev yapıyor. Ülkede bugüne kadar 40 bini aşkın vaka görülürken, 4000’den fazla da Covis 19 kaynalı can kaybı yaşandı.

İRLANDA

İrlanda Cumhuriyeti’nin önümüzdeki perşembe günü sokağa çıkma ve yurt dışına giriş ve çıkış yasağını kabul etmesi bekleniyor.

İNGİLTERE

İngiltere’de henüz virüs salgını sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmedi ancak hükümetin yakın zamanda bununla ilgili bir adım atması bekleniyor. Devlet yetkilileri vatandaşlara, sokağa gereksiz yere çıkmamaları konusunda tavsiyede bulunurken başkent Londra’da 40 metro istasyonu kapatıldı.

Ülkede, kamu hizmeti vermesi amacıyla 10 bin askeri personel görevlendirilirken, Başbakan Boris Johnson lokanta, kafe ve eğlence merkezlerinin akşam saatlerinde kapatılması kararı aldı.

ALMANYA

Almanya da, kısmi sokağa çıkma yasağı uygulayan Avrupa ülkeleri arasında. Lokanta, kafe ve benzer yerlerin kapalı kalması kararını alan Berlin hükümeti, vatandaşların market alışverişi için sokağa çıkması izin veriyor. Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer geçtiğimiz perşembe günü toplamda 2 bin 200 sağlık personelinin koronavirüs vakalarının sıkça görüldüğü yerlere aktarıldığını kaydetti.

Ülkede vaka sayısının çokluğuna rağmen ölü sayısının diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha az seyretmesi, ülkedeki sağlık sisteminin de ne kadar iyi işlediğini gözler önüne serdi. Almanya’da bugüne kadar yaklaşık 22 bin koronavirüs vakası görülürken, can kaybıysa 75 olarak kayıtlara geçti.

TÜRKİYE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden cuma akşamı yaptığı açıklamada Türkiye’de 65 yaş üzeri kişilere sokağa çıkma yasağı getirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada: “Bu gece yarısı saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır. Ayrıntılı bilgi saat 19.30’da vatandaşlarımıza açıklanacaktır” denildi.

Bunun yanında bu zamana kadar açık olan berber ve kuaförlerin ticari faaliyetleri de askıya alındı.

DİĞER ÖNLEMLER VE AB ÜLKELERİ

Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz günlerde Schengen bölgesine yurt dışından gelecek turistler için üye ülkelerin seyahat yasağı uygulayabileceğini açıkladı.

Bu kapsamda Almanya ülkede trafik sıkışıklığını engellemek amacıyla kara yolu sınırları üzerinde bazı yasaklamalara gitti. AB’ye üye tüm ülkelerde tüm okul ve üniversiteler kapatılırken, birçok üye devlet lokanta, kafe ve benzeri mekanları kapatma yasağı uyguluyor.

AP Haber Ajansı’na göre Avrupa’ya seyahatlerin sıkça yapıldığı Tunus ve Kolombiya gibi ülkelerin de koronavirüs sebebiyle seyahat yasağı uygulamasına geçeceği belirtildi.

kaynak: euronews türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir