15 Günde Hangi Ülkede Kaç Koronavirüs Vakas Tespit Edildi?

Yeni tip koronavirüs pandemisi hızla dünyaya yayılmaya devam ederken Türkiye’de tespit edilen Kovid-19 sayısı 9. günde 359 iken; 10. güne gelindiğinde bu sayı 670’e, 11. günde ise 947’ye çıktı.

Bu hızlı artış ülkede yapılan test sayısıyla da orantılı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca cumartesi akşamı yaptığı açıklamada “son 24 saatte 2.953 şüpheliye test yapıldığını, 277’sinin pozitif çıktığını” ifade etmişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, Kovid-19 salgınının yeni merkez üssünün Avrupa olduğunu açıklamasının ardından “eski kıtada” başta İtalya olmak üzere birçok ülkede koronavirüs kaynaklı can kaybı da artmaya devam ediyor.

İtalya’da koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı 4 bin 800’ü aştı. Ülkedeki toplam vaka sayısı da 53 bini geçti.

TÜRKİYE 11. GÜNDE GÜNEY KORE’Yİ YAKALADI

Kovid-19 tanılarının yapıldığı ilk ülkelerde günler içerisinde açıklanan vaka sayıları hızla yükselmeye başladı. Örneğin Güney Kore ilk koronavirüs vakasını açıkladıktan 10 sonra ülkedeki vaka sayısının 833 olduğunu duyurdu.

Türkiye ise ilk vakayı açıkladıktan tam 11 gün sonra bu sayının 947 olduğunu bildirdi. En kısa zamanda en çok vaka açıklayan Güney Kore, 11’nci gününde toplam vaka sayısının 977 olduğunu açıklamıştı.

Güney Kore maksimum sayıda test yaparak, Kovid-19 vakalarını artırdı ve kısa zamanda epidemiyi kontrol altına almayı başardı. 22 Mart’ta Güney Kore’deki toplam vaka sayısı 8 bin 897.

VAKALAR NE KADAR HIZLI BELİRLENİRSE YAYILMA HIZI O KADAR DÜŞÜYOR

Kovid-19 tanılarının daha yavaş yapıldığı İtalya’da bugün 53 binden fazla hasta bulunuyor. İtalya 15’nci gününde toplam bin 128 Kovid-19 vakası açıklamıştı. Bu rakam Güney Kore’nin açıkladığı rakamdan 2.7 kat daha az.

Bir diğer örnek de İspanya. Madrid hükümeti, 15’nci gününde (29 Şubat) sadece 58 vaka duyurmuştu. Bugün İspanya’daki toplam vaka sayısı 25 bini geçiyor. Bu durum göre, ülkeler vakaları belirlemede ne kadar hızlı davranırsa, salgını kontrol etme kabiliyetleri o kadar yüksek oluyor.

İLK 10 GÜNDE EN FAZLA VAKA TESPİT EDEN ÜLKE GÜNEY KORE

Çin dışında, salgın ilk defa Güney Kore’de ciddi bir ivme kazandı. Ancak Güney Kore hükümetinin aldığı önlemler ve çok fazla kişiye test yapılması sayesinde bu ülkedeki vakaların artışı azaltıldı.

Güney Kore’nin aldığı önlemlerden biri maksimum kişiye Kovid-19 testi yaparak, karantina koşullarını katılaştırmak oldu.

Her ülkede 1 milyon kişi başına düşen test sayısına bakıldığında zirvede 3 bin 692 ile Güney Kore var. Bu, Güney Kore’de her 1 milyon kişiden 3 bin 692 kişinin teste girdiğini gösteriyor.

Bunun sayesinde vaka sayısı artışı ciddi oranda yavaşladı. Bugün Güney Kore’deki toplam vaka sayısı 8 bin 897.

Kaynak: euronews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir